Bezpieczeństwo w otoczeniu

Informujemy, iż niniejszy wykaz jest jedynie rekomendacją sprzętu dostępnego na polskim rynku. Fundacja Mir nie zajmuje się sprzedażą ani dystrybucją poniżej wymienionych produktów.


 

BuzzClip – klips wspomagający poruszanie się osób niewidomych i niedowidzących

BuzzClip jest niewielkim, zasilanym przez baterię urządzeniem ubieralnym, wykrywającym przeszkody przy pomocy ultradźwięków. Wspomaga zarówno osoby niewidome poruszające się z białą laską czy też z psem przewodnikiem, jak też osoby z dysfunkcjami  wzroku, ceniące sobie przydatne i dyskretne gadżety. Funkcjonalność BuzzClip z pewnością docenią np. osoby z ograniczonym polem widzenia, które uniemożliwia im odpowiednio wczesne dostrzeganie przeszkód. BuzzClip powiadamia użytkownika o przeszkodach wyczuwalnymi wibracjami, wykrywając obiekty znajdujące się na wysokości głowy i tułowia, w odległości do 3 m. Urządzenie może być noszone w dłoni, przypinane do odzieży lub mocowane do białej laski przy pomocy specjalnego uchwytu. Funkcje BuzzClip zostały zaprojektowane z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, stąd też urządzenie jest nieocenionym wsparciem w ich poruszaniu się. Niweluje stres związany m.in. z omijaniem przeszkód na drodze i dostarcza podstawowych informacji o otaczającej przestrzeni.
Produkt dostępny w sklepie Altix.

SoundBox – system informacji głosowej i orientacji

Sound-Box to system informacji głosowej i orientacji, przeznaczony dla osób niewidomych i niedowidzących. Urządzenie zostało zaprojektowane i wyprodukowane w całości przez firmę Altix. SoundBox ma postać niedużej skrzyneczki z przyciskami ze stali nierdzewnej i przeznaczone jest do umieszczenia na ścianie, najlepiej wewnątrz budynku. Przyciski są opisane zarówno w dotykowym, wypukłym czarnym druku, jak i w brajlu. Jednokrotne wciśnięcie przycisku skutkuje pojawieniem się krótkiego, informacyjnego komunikatu głosowego, zaś dwukrotne – długiego komunikatu z dodatkowymi informacjami o określonym miejscu. Zaimplementowane w urządzeniu moduły Wi-Fi oraz bluetooth 2.0 i 4.0 umożliwiają zdalne uruchamianie SoundBox i wgrywanie do urządzenia żądanych komunikatów. Urządzenie może być ponadto obsługiwane przez aplikację YourWay, przeznaczoną dla smartfonów. Aplikacja wykrywa znajdujące się w pobliżu terminale SoundBox i zdalnie uruchamia komunikaty w formacie MP3 lub WAV, zapisane na karcie micro SD lub SDHC umieszczonej w urządzeniu. SoundBox jest wyposażony w detektor ruchu (PIR –  czujnik podczerwieni) o zasięgu detekcji 7 metrów i kącie detekcji 110 stopni w poziomie, dzięki czemu nagranie jest samoczynnie odtwarzane, gdy ktoś pojawi się w zasięgu urządzenia. Jeśli w urządzeniu zostanie zaimplementowany moduł BLE (Bluetooth Low Energy) SoundBox będzie współpracować z Beaconami, niewielkimi emiterami sygnału, którymi można znakować obiekty w przestrzeni otwartej i zamkniętej, w celu ułatwienia osobom niewidomym poruszanie się w nieznanym otoczeniu. W bazie SounBox także można umieścić Beacona. Urządzenie jest zasilane z sieci elektrycznej, ale może być także wyposażone w akumulatory, które zapewniają nieprzerwaną pracę przy braku zasilania. Urządzenie jest wodoodporne.
Produkt dostępny w sklepie Altix.

OrCam MyEye 2.0

Orcam MyEye 2.0 to rewolucyjne, kompaktowe rozwiązanie rozmiaru pendrive. To niewielkie urządzenie, przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, może być dyskretnie przymocowane, za pomocą niewielkiego uchwytu magnetycznego do praktycznie każdych okularów. Dzięki zaawansowanej technologii OCR (ANG: Optical Character Recognition), OrCam MyEye 2.0 rozpoznaje i odczytuje na głos tekst drukowany z niespotykaną dokładnością, rozpoznaje twarze, identyfikuje produkty i wiele więcej. Niewielkie, dyskretne urządzenie rozszerzające niezależność – odczyta na głos np., kartę dań w restauracji lub rozpozna kod kreskowy w sklepie.
Produkt dostępny w sklepie Lumen.pl.

Sunu Band

Korzystając z radaru i rzeczywistości rozszerzonej, Sunu Band pozwala osobom z wadami wzroku i niewidomym podróżować z pewnością siebie. Użytkownik otrzymuje informacje zwrotne o otaczających go przeszkodach, a współpraca z telefonem pozwala wykorzystać możliwości nowoczesnej nawigacji.
Zaprojektowany dla osób, które nie mogą korzystać z wzroku Sunu Band pozwala chodzić i podróżować z pewnością. Sunu Band to jedyne inteligentne urządzenie, które poprowadzi użytkownika omijając przeszkody. Wykorzystuje sonar lub echolokację do wykrywania obiektów znajdujących się w odległości od 1,5 do 5,5 metra. Dotykowo informuje wibracjami, jak blisko (lub daleko) znajduje się od przeszkody. Sunu jest idealnym uzupełnieniem białej laski, psa przewodnika i pomaga osobom niewidomym i słabowidzącym. To inteligentne urządzenie zwiększa pewność siebie użytkownika i redukuje liczbę wypadków oraz uderzeń klatki piersiowej, ramion i głowy. Sunu Band to jedyna inteligentna pomoc w podróżowaniu posiadająca więcej wbudowanych czujników niż jakiekolwiek inne urządzenie na rynku. Przeglądaj i nawiguj w nieznanych miejscach dzięki kompasowi dotykowemu Sunu Band, wyszukiwarce lokalizacji i aplikacji ułatwiającej nawigację GPS. Teraz możesz cieszyć się swobodą, zawsze wiedząc, gdzie jesteś, co jest wokół ciebie i jak się tam dostać dzięki Sunu Band.
Sonar – poruszaj się omijając przeszkody, aby móc chodzić z ufnością.
Inteligentny zegarek – informuje o czasie wibracjami, pozwala na ustawienie dyskretnych alarmów wibracyjnych za pomocą aplikacji.
Aplikacja mobilna – umożliwia aktualizuję, dostosowanie zapewnia nowe funkcje i aplikacje, które pasują do Twojego aktywnego stylu życia.
Produkt dostępny w sklepie Harpo.

Ray

Stanowi doskonałe uzupełnienie zwykłej białej laski. Przy pomocy fal ultradźwiękowych pomaga użytkownikowi ocenić odległość od przeszkody. Informacja zwrotna dostarczana jest poprzez sygnały akustyczne i / lub wibracje. Pozwala wykryć przeszkody dużo szybciej, już z odległości prawie 3 metrów i daje bardziej szczegółową informację o otoczeniu.
Jest mały, poręczny i lekki (60 g) dzięki czemu może mieścić się w kieszeni. Specjalny tryb pracy umożliwia użytkownikowi zlokalizowanie małych przerw takich jak otwartych drzwi lub przejście przez tłum ludzi. Ray jest łatwy w użyciu i dla wykorzystania pełni jego możliwości potrzeba tylko krótkiego treningu.
Produkt dostępny w sklepie Harpo.