Światowy Tydzień Jaskry

O akcji

Fundacja Mir, oraz Polskie Towarzystwo Okulistyczne zapraszają pacjentów na trzecią edycję bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry, w ramach Światowego Tygodnia Jaskry, które odbędą się w dniach 10–16 marca 2019 roku na terenie całej Polski.
Jest to międzynarodowa inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.

DLACZEGO WARTO?

Problem jaskry w Polsce może dotyczyć 800 tysięcy osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć, a tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.
KAŻDY POWINIEN PRZYNAJMNIEJ RAZ W ROKU PRZEJŚĆ PEŁNE BADANIE OKULISTYCZNE, a osoby z grupy ryzyka nawet co 6 miesięcy.

GRUPA RYZYKA

Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku jaskry zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie choroby we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty widzenia.

Gdzie się przebadać?

Już 1 marca na naszej stronie zamieścimy listę gabinetów zgłoszonych do akcji, w których będzie można się przebadać. Zachęcamy również do śledzenia naszego profilu na Facebook-u, na którym udostępniamy najnowsze informacje na temat wydarzenia, oraz artykuły naukowe związane z jaskrą.


 

Patronem medialnym akcji jest Fundacja Mir

www.tydzienjaskry.pl

www.tydzienjaskry.pto.com.pl