Za dostępność naszej strony internetowej odpowiada technologia oparta na sztucznej inteligencji dostarczona przez firmę Accessibe z Izraela (www.accessibe.com).
accessiBe to pierwsza i jedyna w pełni zautomatyzowana technologia dostępności stron internetowych, która jest zgodna z WCAG 2.1 i zapewnia stały dostęp do naszej witryny.
Sztuczna inteligencja skanuje strukturę witryny i dzieli ją na „sieć” elementów, tworząc warstwy użytecznych informacji dla każdego z jej bloków.
Strony internetowe, które są projektowane zgodnie z wytycznymi standardu WCAG, tracą swój poziom zgodności z chwilą wdrożenia pierwszej aktualizacji. Już po roku całe sekcje witryny stają się niedostępne.
Powodem tego jest to, że strony internetowe podlegające dostosowaniom dostępności są często modyfikowane lub aktualizowane. Te zmiany i uzupełnienia nie podlegają korektom w zakresie dostępności, co z kolei tworzy „luki w dostępności” w samej witrynie.
Im więcej aktualizacji i konserwacji, tym więcej luk ma strona internetowa. Dlatego w ciągu około 6 do 12 miesięcy strona staje się całkowicie niezgodna. Widzimy, że dzieje się to codziennie na stronach internetowych, które za przestrzeganie przepisów płacą tysiące dolarów.
accessiBe nie potrzebuje człowieka, aby przejrzeć i przeanalizować stronę internetową; wykorzystuje do tego właśnie sztuczną inteligencję i technologie uczenia maszynowego. Technologie te, jedyne w swoim rodzaju na całym świecie, skanują, analizują i odszyfrowują naszą stronę co 48 godzin, zapewniając w ten sposób, że witryna jest zgodna i dostępna przez cały czas, bez względu na wszelkie publikowane aktualizacje.
Firma Accessibe powstała w 2015 roku. Wtedy też narodził się pomysł stworzenia technologii Accessibe i udostępniania jej firmom i organizacjom pozarządowym w jak największej ilości krajów. Interfejs dostępnościowy jest dostępny w dziesięciu językach, natomiast na chwilę obecną, na naszej stronie internetowej ten interfejs jest dostępny w języku angielskim. Prowadzimy rozmowy z firmą Accessibe w celu przetłumaczenia go na język polski, lecz ten proces niestety potrwa trochę czasu. Mamy jednakże nadzieję, iż wkrótce stanie się to faktem.
Jesteśmy głęboko przekonani, że Internet powinien być dostępny dla każdego i zobowiązujemy się do zapewnienia strony internetowej dostępnej dla jak najszerszego grona odbiorców, niezależnie od okoliczności i możliwości.
Aby spełnić tę obietnicę, czynimy starania, by jak najściślej stosować się do wytycznych konsorcjum World Wide Web Consortium (W3C) 2.1 dotyczących dostępności treści internetowych (WCAG 2.1) na poziomie AA. Wytyczne te wyjaśniają, w jaki sposób uczynić dostęp do treści WWW bardziej dostępnym dla osób niepełnosprawnych. Przestrzeganie tych wytycznych pomaga nam zapewnić witrynę dostępną dla wszystkich osób, od osób niewidomych po osoby z zaburzeniami ruchowymi.
Nasza strona internetowa wystartowała oficjalnie 15 kwietnia br. Jej głównym założeniem jest prostota struktury, łatwość w nawigacji, oraz treści dostosowane odpowiednio pod kątem osób z dysfunkcją wzroku. Serwis pozbawiony jest jakichkolwiek elementów graficznych, reklam, wtyczek społecznościowych, które znacząco wpływają na płynne działanie witryny w połączeniu z czytnikami ekranu. Strona posiada odpowiednie skróty dostępnościowe, umożliwiające łatwe przeskoczenie do odpowiedniej sekcji, a także przyciski pozwalające na zmianę kontrastu, czy rozmiaru czcionki.
W naszym zamyśle, adresatami strony internetowej są osoby z dysfunkcją wzroku, a przede wszystkim te, które stawiają pierwsze kroki w poruszaniu się po internecie, oraz osoby starsze, które dopiero oswajają się z nowoczesnymi technologiami.
Ta strona wykorzystuje różne technologie, które mają na celu uczynić ją bardziej dostępną. Korzystamy z rozwiązania, które umożliwia osobom niepełnosprawnym dostosowanie interfejsu użytkownika witryny i zaprojektowanie go zgodnie z osobistymi potrzebami. Ten interfejs zastępuje tradycyjne podejście do dostępności, w którym wszyscy użytkownicy mają ten sam zmniejszony interfejs lub wygląd.
Oto niektóre możliwości interfejsu:
- Korekty czcionek – użytkownicy mogą zwiększać i zmniejszać jej rozmiar, zmieniać rodzinę (typ), dostosowywać odstępy, wyrównanie, wysokość linii i inne.
- Korekty kolorów – użytkownicy mogą wybierać różne profile kontrastu kolorów, takie jak jasny, ciemny, odwrócony i monochromatyczny. Ponadto użytkownicy mogą wymieniać schematy kolorów tytułów, tekstów i tła, korzystając z ponad 7 różnych opcji kolorowania.
- Animacje – użytkownicy cierpiący na padaczkę mogą zatrzymać wszystkie uruchomione animacje jednym kliknięciem przycisku. Animacje kontrolowane przez interfejs obejmują wideo, pliki GIF i przejścia flashowe CSS.
- Podświetlanie treści – użytkownicy mogą podkreślać ważne elementy, takie jak linki i tytuły. Mogą także wyróżniać tylko skupione lub zawieszone elementy.
- Wyciszanie dźwięku – użytkownicy aparatów słuchowych mogą odczuwać bóle głowy lub inne problemy z powodu automatycznego odtwarzania dźwięku. Ta opcja umożliwia użytkownikom natychmiastowe wyciszenie całej witryny.
- Zaburzenia poznawcze – korzystamy z wyszukiwarki powiązanej z Wikipedią i Wikisłownikiem, pozwalając osobom z zaburzeniami poznawczymi rozszyfrować znaczenie wyrażeń, inicjałów, slangu i innych.
- Funkcje dodatkowe – zapewniamy użytkownikom możliwość zmiany koloru i rozmiaru kursora, skorzystania z trybu drukowania, włączenia wirtualnej klawiatury i wielu innych funkcji.
Ponadto strona korzysta z aplikacji opartej na sztucznej inteligencji, która działa w tle i optymalizuje poziom dostępności co 24 godziny. Ten silnik AI rozwiązuje problemy HTML związane z witryną oraz dostosowuje funkcjonalność i zachowanie witryny w przypadku czytników ekranu używanych przez osoby niedowidzące oraz panel funkcji klawiatury używany przez osoby z zaburzeniami ruchowymi.
Używamy sztucznej inteligencji do następujących elementów ułatwień dostępu:
- Optymalizacja czytnika ekranu: AI działa w tle i uczy się komponentów witryny od góry do dołu, zapewniając w ten sposób osobom korzystającym z czytników ekranu znaczące dane przy użyciu zestawu atrybutów ARIA. Na przykład zapewni dokładne etykiety formularzy; opisy ikon, które można aktywować (ikony mediów społecznościowych, ikony wyszukiwania, ikony koszyka itp.); wytyczne dotyczące walidacji danych wejściowych formularza; role elementów, takie jak przyciski, menu, modalne okna dialogowe (wyskakujące okienka) i inne.
Dodatkowo AI skanuje wszystkie obrazy umieszczone na witrynie i zapewnia dokładny i zrozumiały opis oparty na rozpoznawaniu obiektów obrazkowych jako znacznik ALT (tekst alternatywny). Wyodrębni również teksty osadzone w obrazie, wykorzystując technologię OCR (optyczne rozpoznawanie znaków). Aby w dowolnym momencie włączyć dostosowanie czytnika ekranu, wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Alt + 1. Użytkownicy czytników ekranu otrzymują również automatyczne powiadomienia, które włączają regulacje, gdy tylko wejdą na stronę. - Optymalizacja nawigacji za pomocą klawiatury: AI dostosowuje kod HTML witryny i dodaje różne zachowania za pomocą kodu JavaScript, aby strona była w pełni obsługiwana za pomocą klawiatury. Obejmuje to możliwość poruszania się po całej witrynie za pomocą klawiszy TAB i SHIFT + TAB, obsługi rozwijanych menu za pomocą klawiszy strzałek, zamykania ich za pomocą ESC, przycisków wyzwalania i linków za pomocą klawisza Enter, nawigowania między przyciskami radiowymi i pól wyboru za pomocą klawiszy strzałek, i zaznaczania ich spacją lub klawiszem Enter.
Ponadto użytkownicy klawiatury znajdą menu szybkiej nawigacji i pomijania zawartości (dostępne w dowolnym momencie, klikając Alt + 1). Sztuczna inteligencja będzie także obsługiwać wyskakujące okienka, przesuwając fokus klawiatury w ich stronę, gdy tylko się pojawią, i nie pozwalając, by fokus przesunął się poza nią.
Kompatybilność z przeglądarkami i technologiami wspomagającymi:
Staramy się wspierać jak najszerszą gamę przeglądarek i technologii pomocniczych, aby nasi użytkownicy mogli wybrać dla siebie najlepsze narzędzia dopasowania, przy jak najmniejszej liczbie ograniczeń. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby móc obsługiwać wszystkie główne systemy, które stanowią ponad 95% udziału w rynku użytkowników, w tym: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera, Microsoft Edge i IE 11 lub nowszy, JAWS i NVDA ( czytniki ekranu), zarówno dla użytkowników systemu Windows, jak i MAC. Ta strona działa również na innych platformach, chociaż oficjalnie ich nie wspieramy i zalecamy użytkownikom korzystanie z wyżej wymienionych systemów.